GSL109 LED highbay light
120 W, 150 W, 180 W, 210 W, 240 W
Application
- Indoor industrial areas
- Warehouse and exhibition hall

Advantages
- Bridgelux high-power LED chips with 120 lm/W luminous efficiency
- Power efficiency 90%-91%, power factor 0.95-0.98
- Three solid aluminum alloy columns with large area of radiating ribs for excellent heat dissipation
- Protection IP65 for floodlight and IP67 for power supply
- Modular structure design for combination of power and easy maintenance
- Optional: time control power supply
| Available photometric distribution | 115° |
| Color rendering index (CRI) | 75 Ra |
| Available color temperature (CCT) | 5500-6000 K |
| Luminous Efficiency | 120 lm/W |
| Output power | 120 W, 150 W, 180 W, 210 W, 240 W |
| Input voltage and frequency | AC 90-305 V, 50/60 Hz |
| Power factor | 0.95-0.98 |
| Efficiency of power supply | 90-91% |
| Power supply | External |
| Housing material | Aluminum |
| Optical cover material | Tempered glass |
| Color | Grey |
| Working temperature | -30~+40℃ |
| Operational period | 50.000 h |
| IP protection | IP65 |
| Lightning surge protection | Yes |
| Dimming time control | Optional |
| Wireless remote control | Optional |
| Entrance cable | ⌀8 mm |
| Mounting | Ring installation, G3/4 pendant |
| Power | Product size and weight |
| 120 W | 380*500 mm / 5.3 kg |
| 150 W | 430*500 mm / 6.0 kg |
| 180 W | 470*500 mm / 7.0 kg |
| 210 W | 520*500 mm / 8.0 kg |
| 240 W | 570*500 mm / 9.0 kg |
Application images
Get In Touch
If you are interested in working together, send us an inquiry and we will get back to you as soon as we can!







