GSL201 LED floodlight
56 W, 90 W
Application
- Warehouse
- Workshop
- Building lighting
- Seaport
- Crane/bridge crane

Advantages
- Bridgelux high-power LED chips with 130-140 lm/W luminous efficiency
- Power efficiency 90%-91%, power factor 0.95-0.98
- Resistance to strong shock and waterproof
- Aluminum shell with integrated radiating ribs for excellent heat dissipation
- External power supply, time-control optional
| Available photometric distribution | 25°/60° |
| Color rendering index (CRI) | 75 Ra |
| Available color temperature (CCT) | 5500-6000 K |
| Luminous Efficiency | 130-140 lm/W |
Light distribution curve

| Output power | 56 W, 90 W |
| Input voltage and frequency | AC 90-305 V, 50/60 Hz |
| Power factor | 0.95-0.98 |
| Efficiency of power supply | 90-91% |
| Power supply | External |
| Housing material | Aluminum | |
| Optical cover | Tempered glass | |
| Color | Silver/black | |
| Working temperature | -30~+40℃ | |
| Operational period | 50.000 h | |
| IP protection | IP65/IP67 | |
| Lightning surge protection | Yes | |
| Dimming time control | Optional | |
| Wireless remote control | Optional | |
| Entrance cable | ⌀8 mm | |
| Mounting | U-Bracket | |
| Replacement | Equal to traditional 150-250 W HID lamps and COB LED 80-100 W | |
| Dimensions | 470*295*184 mm | |
| Weight | 7.9 kg | |
Application images
- Crane illumination
- Crane illumination
- Building lighting
- Building lighting
Get In Touch
If you are interested in working together, send us an inquiry and we will get back to you as soon as we can!







